خدمات مشاوره مدیریت شهری

ما متخصص در حوزه مدیریت شهری هستیم!

تمرکز ما روی "برنامه ریزی شهری انسان‌محور" است

خدمات مشاوره مدیریت شهری شهردانش در 5 دسته قرار می‌گیرد

ارائه راهکار برای افزایش توان مالی و کاهش هزینه شهرداری ها

در چند سال گذشته شهرداری‌های کشور با مشکلات مالی و کمبود نقدینگی شدید مواجه بوده‌اند!

بیایید چند سوال مهم در این ارتباط را باهم بررسی کنیم:

پاسخ تمامی موارد فوق مثبت است!

با بکارگیری راهکارهای به روز و کارآمد می‌توان برای شهر درآمد جدید خلق کرد و وابستگی به کمک های دولتی، عوارض، جریمه و فروش دارایی‌های سرمایه‌ای شهرداری را کاهش داد.

این امر چگونه محقق می‌شود؟

شهردانش در این راستا سال‌ها مطالعات عمیق و گسترده داشته و با ارتباط مستقیم و غیر مستقیم با مدیران شهری به خوبی با چالش‌های افزایش درآمد و کاهش هزینه در شهر آشنا می‌باشد

تیم شهردانش با رهبری آقای دکتر مهرداد تقی زاده موسس شهردانش و معاون اسبق شهردار تهران با شهرداری های کشورهای مختلف در سطح وسیعی ارتباط و جلساتی داشته و تجربیات حدود 46 شهر دنیا را دارا می باشد.

معمولا شهرداری ها از کمبود منابع مالی به جذب سرمایه گذار روی می آورند!

اما ما با مطالعات عمیق و بررسی ریشه مشکلات دریافته‌ایم:

معمولا 99% از طرح های جذب سرمایه گذار با شکست مواجه می شوند، زیرا 6 مشکل وجود دارد که به آن‌ها توجه نمی‌شود و هر یک از این مشکلات کافی است تا یک طرح را با شکست قطعی مواجه کند!

نکته مهم دیگر اینکه، “شکست به معنای این نیست که سرمایه گذار جذب نشود، بلکه به معنای عدم دستیابی به درآمد مناسب پایدار یا عدم توان سرمایه گذار برای اتمام کار و … نیز می باشد”

در حوزه سرمایه گذاری در شهرها باید گفت شهرداری‌ها عمدتاً با مشکلات عدیده مالی مواجه می باشند. فقدان ضمانت اجرایی، اخذ وجوه قانونی، فقدان قوانین کافی، مشکل مالی دولت، عدم امکان کمک مالی و…. همگی مشکل را حادتر کرده اند.

آیا بدون شهرفروشی، بدون اتکا به درآمدهای ماده 100، بدون فروش املاک و مستغلات شهرداری و بدون استقراض از طریق فروش اوراق مشارکت، می توان منابع جدید درآمدی برای شهرداری ها ایجاد کرد؟

با بررسی طرح های جذب سرمایه گذار متاسفانه 5 ایراد اساسی به شهرداری ها و بخش دولتی وارد است که باعث عدم موفقیت بسیاری از طرح های سرمایه گذاری شده و ما تنها گروهی هستیم که این موارد را شناسایی و راه‌کارهای آن را یافته و مشکل را حل کرده‌ایم.

گروه شهردانش تحت نظارت آقای دکتر مهرداد تقی زاده (معاون اسبق شهرداری تهران و معاون سابق وزارت راه و شهرسازی) با بازدید از 45 شهر دنیا و تشکیل جلساتی با شهرداری های مربوطه با تجربیات شهرهای پیشرو دنیا آشنا شده، با دانش کافی و اطلاعات اجرایی لازم خدمات مشاوره در خصوص افزایش توان مالی به شهرداری ها ارائه می نماید.

تیم شهردانش در حوزه جذب سرمایه گذار و افزایش درآمد شهرداری‌ها با مفاد زیر عمل می‌‌کند:

1- تهیه مطالعات امکان سنجی اقتصادی و بسته های سرمایه گذاری جذاب به نفع شهرداری و سرمایه گذار و شهر و شناسایی سرمایه گذار
2- ارائه خدمات کارگزاری به شهرداری ها با هدف جذب سرمایه گذار
3- انجام پروژه شناسایی 60 منبع ابتکاری افزایش درآمد و کاهش هزینه برای شهرداری ها (پژوهشی)
4- مطالعه شهر تهران در جهت شناسایی شیوه های ابتکاری افزایش درآمد و کاهش هزینه تا 10 هزار میلیارد تومان در سال
5- پروژه جذب سرمایه برای خرید 8000 واگن باری نو از مرحله تعریف موضوع ، نظارت بر تهیه FS ، بستن پکیج سرمایه گذاری ، مذاکره با مشاور سرمایه گذار، نظارت بر فراخوان شناسایی سرمایه گذار و جذب سرمایه گذار
6- ارزیابی نحوه جذب سرمایه گذاری در 31 پروژه در شهرهای کشور و استخراج دلایل شکست این پروژه ها ، بازدید برخی وارایه نظرات پیشنهادی
7- طی کلیه مراحل جذب سرمایه گذار جهت ورود تجهیزات و ارایه خدمات فورواردری در شهر صنعتی کاوه تا تحقق کامل آن
8- پروژه جذب سرمایه گذار برای خرید، نصب، نگهداری و تعمیرات و بهره برداری از دوربین های محدوده ترافیک شهر تهران از مرحله ابتدا تا جذب سرمایه گذار و تحقق کامل آن با ویژگی “بستن پکیج سرمایه گذاری” به شیوه ای ابتکاری
9- پروژه جذب سرمایه گذار برای خرید، نصب، نگهداری و تعمیرات و بهره برداری از دوربین های کنترل سرعت شهر تهران از مرحله ابتدا تا جذب سرمایه گذار و تحقق کامل آن
10- پروژه جذب سرمایه گذار برای خرید، نصب، نگهداری و تعمیرات و بهره برداری از پارکومترهای شهر تهران از مرحله ابتدا تا جذب سرمایه‌گذار و تحقق کامل آن
11- کلیات مدل طراحی سیستم لجستیک بیرونی ایران خودرو با جذب سرمایه گذار و تجارب سایر کشورها مثل آلمان در خودروسازی
12- جذب سرمایه گذار برای بازسازی واگن های فرسوده و تبدیل به واگن لوکس

رزومه و تجربه کاری تیم شهردانش در این زمینه:

1. انجام پروژه “معرفی شیوه های ابتکاری کاهش هزینه و افزایش درآمد در شهرداری تهران” – سال 1399 – کارفرما: مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران
2. کارگزاری جذب سرمایه گذار جهت اجرای پل باغ شهید آوینی قم – سال 1401 – کارفرما: شهرداری قم
3. طراحی پکیج “خرید، نصب ، نگهداشت و بهره برداری دوربین های ترافیکی شهر تهران” توسط آقای تقی زاده مطرح و در شهرداری تهران اجرایی شد که کاملا موفق بود تا جایی که همین الگو را به بسیاری پروژه های دیگر اشاعه داده و اجرایی نمودند .
4. انجام بیش از 200 پروژه FS در کشور که بخشی از پازل این پروژه می باشد.
5. انجام بسیاری از پروژه های طراحی کلان و زیباسازی شهری
6. بررسی بیش از صد طرح و پکیج سرمایه گذاری و عملکرد مالی شهرداری ها

مشاوره و نظارت عالیه طراحی شهرهای انسان محور

ما سال‌هاست در توسعه شهری خود در دام تقلید افتاده‌ایم و عموماً از شهر فقط کالبد آن را می‌شناسیم!

آنچه ما از مشاوره مدیریت شهری در شهردانش دنبال می‌کنیم پیاده سازی رویکرد “انسان محوری” در شهر است و مواردی که منجر به افزایش درآمد و کاهش هزینه در شهر می‌گردد. در این راستا شهردانش هم خدمات مشاوره ارائه می‌نماید و هم خدمات آموزشی. دوره‌های آموزشی شهردانش در حوزه مدیریت شهری صرفاً آکادمیک نبوده و سرفصل‌های آمورشی ارائه شده مدیریتی، کاربردی و قابل اجرا می‌باشد و تاکنون ثمرات چشمگیری در اجرا داشته است.

تفاوت شهرهای ما با شهرهای دنیا چیست؟

ما سال‌هاست در توسعه شهری خود در دام تقلید افتاده‌ایم و عموماً از شهر فقط کالبد آن را می‌شناسیم! و اینگونه است که شهرهای امروزی ما با مسایل زیادی روبه‌رو بوده و تاب‌آوری و زیست‌پذیری خود را سال هاست که از دست داده‌اند!

تیم شهری شهردانش با مدیریت خانم مرضیه باریکانی چندین سال در حوزه انسان‌محوری در شهر فعالیت نموده است و در حوزه ارائه مشاوره به شهرهای متعدد در زمینه انسان محور پیشتاز است. 

مشاوره و نظارت عالیه در حوزه توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی (TOD)

در دوره آموزشی تغییر نگرش ها به توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی که در شهردانش ارائه می شود به خوبی می توان به خلأهای موجود برای داشتن شهر و محله ای بر مبنای حمل و نقل همگانی اشاره نمود.

هر چند که بسیاری از مدیران و مشاوران در تلاش برای اجرای TOD هستند اما باید گفت تا کنون تجربه موفقی و نمونه اجرا شده ای به نام TOD در شهرهایمان نداریم!

علت چیست؟

نگرش های غلط در درک مفهوم و اجرای TOD که به یک مساله تبدیل شده است.

تیم شهردانش با سابقه مطالعه و تجربه حضور در تیم تهیه کننده سند و راهنمای توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی و همچنین جلسات متعدد تخصصی در زمینه اجرای TOD امروزه بخوبی با مسایل اجرایی آشنایی داشته و به مدیران و مشاوران در این حوزه خدمات مشاوره و آموزشی می دهد.

فایل سند توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی

فایل راهنمای ملی توسعه مبتنی بر حمل و نقل همگانی

برگزاری 3 همایش تحت عنوان  TOD در وزارت راه و شهرسازی و شرکت راه آهن طی سال های 94 الی 96 گویای این موضوع است که این تیم سال هاست در حوزه نزدیک کردن نگرش ها به هم در این حوزه تلاش نموده است.

مشاوره و نظارت عالیه در حوزه برندینگ شهری

سوال اصلی اینجاست؟

برند شهری چیست؟ 

چه امری منجر به ایجاد برند در شهر می شود؟

اصلا چرا برندینگ شهری؟ مگر چه مزایایی دارد؟

برندینگ شهری منجر می شود شهرهای رقابتی خلق کنیم!

به ویدیو زیر توجه کنید:

یکی از مزیت های برندینگ شهری خلق درآمد پایدار و بالا برای شهر است.

تیم شهردانش با بهره مندی از متخصصان و طراحان متعدد در زمینه برندینگ شهری به ارائه خدمات مشاوره در این حوزه می پردازد (البته یک دوره تحت عنوان برندینگ شهری نیز در دوره های آموزشی ما ارائه می گردد)

روش ما در برندسازی برای شهر:

تهیه تعاریف و مفاهیم / صورت مسئله

تهیه طرح و استراتژی

برنامه ریزی عملیاتی و تهیه برنامه اقدام

توسعه گردشگری در مناطق شهری و روستایی

همانگونه که می دانیم برخی شهرها و روستاهای ما موقعیت های منحصر بفردی دارند که حتی گاهی فرصت جهانی شدن دارند، اما به سبب موانع بی شمار حتی نه تنها در سطح کشور، بلکه در استان نیز شاخص نیستند.

تیم شهردانش با بهره مندی از تجارب اجرایی، مدیریتی و مطالعات و بازدیدهای گسترده از 45 شهر دنیا به عنوان مشاوره توسعه گردشگری در مناطق شهری و روستایی ارائه خدمات می کند.

روش ها تیم ما در موضوع توسعه گردشگری شهری و روستایی:

  1. مطالعه و بررسی وضع موجود
  2. بازدید و مصاحبه
  3. ارائه راهکارهای اجرایی
  4. ارائه راهکار نهایی
  5. نظارت بر اجرا

تیم شهردانش با عزمی ملی آمادگی لازم در زمینه همکاری با شهرداری ها و موسسات در ارتباط با شهرداری ها و سایر ذینفعان را دارد که به روش های زیر موضوع را دنبال می نماید

بررسی تجارب سایر شهرهای دنیا
مطالعه و مشاوره
برنامه ریزی و اجرا
کارگزاری
نظارت